Blog

Welcome to our travel blog, a digital sanctuary for wanderlust souls and globe-trotting enthusiasts.

Vlora – qyteti bregdetar i Shqipërisë

Vlorë – Foto nga Donat Hoti në Pexels

Qyteti i Vlorës në rivierën shqiptare ndjek bregdetin shqiptar. Malet më të larta në vend me 2000m arrijnë deri në bregdetin e Vlorës. Në një gji përballë Vlorës ndodhen ishuj misterioz si Sazani apo Karaburuni.

Për një kohë të shkurtër, Vlora shërbeu si kryeqytet. Prej aty Shqipëria u shpall shtet i pavarur në vitin 1912 dhe u formua qeveria e parë kombëtare.

Pamjet në Vlorë si kalaja në gadishullin e Porto Palermos, e cila u ndërtua në shekullin e 19-të nga Ali Pashe Tepelena sipas modeleve italiane, si dhe ish-zonat e ndaluara ushtarake mund të eksplorohen sot. Në afërsi të qytetit të Vlorës gjenden edhe rrënojat e Apolonisë, e cila ka marrë emrin e perëndisë Apollon. Gjetjet arkeologjike janë ekspozuar në rrënojat e Apolonisë për vizitorët .

Vlora është tashmë qyteti i tretë më i madh në Shqipëri dhe po zhvillohet në një pikë të nxehtë turistike. Plazhi i bardhë si bora është si një parajsë natyrore dhe përmbush çdo ëndërr pushimi. Veçimi idilik e bën Vlorën një vend shumë të veçantë dhe atë në jug të Evropës.

Bëjini përshtypje vetes me Vlorën

me një fluturime për në Tiranë

 

dhe një Hotel në Vlorë

 

 

Other Articles

Fluturimet për Shkup

Gjeni bileta të lirë tani për një fluturim per Shkup dhe shumë aeroporte të tjera! Siguroni vetes një fluturim spontan drejt vendit më të ri në

Bileta për Prishtinë

Gjeni bileta të lira për Prishtinë nga Düsseldorf, Stuttgart, Mynih, Berlin, Cyrih dhe shumë aeroporte të tjera!    Kosova qëndron për atraksione të panumërta dhe

Atraksionet e Prishtinës

Kryeqyteti qendror – Prishtina – i vendit më të ri të Evropës, Kosovës, është gjithashtu zemra e tij. Rreth 150,000 njerëz jetojnë në Prishtinë, nga

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.