Blog

Welcome to our travel blog, a digital sanctuary for wanderlust souls and globe-trotting enthusiasts.

Rugova – Parajsa natyrore e Kosovës

Rugova (Pexels.com)

Malet e Rugovës ose Gryka e Rugovës gjendet në perëndim të qytetit të Pejës në Kosovë. Gryka e Rugovës është pjesë e Alpeve Dinarike (Alpet Shqiptare) dhe shtrihet përafërsisht 12 km. Nëpër disa burime në peizazhin malor, uji mblidhet në lumin ‘Lumbardh’.

Rugova, 1860 metra mbi nivelin e detit, është një parajsë natyrore e Kosovës për shumë vizitorë gjatë gjithë vitit. Në varësi të shijes tuaj – nëse jeni një alpinist apo thjesht admirues i natyrës, ai ofron liri dhe relaksim të pakufizuar ku mund të lini pas kufijtë e qytetërimit. Natyrisht, nuk mungojnë ujëvarat, shpellat, flora dhe fauna për eksploruesit.

Hotel te Liqeni – Rugovë

Në secilin nga 13 fshatrat e Rugovës do të gjeni restorante dhe hotele që i ngjajnë një kasolle prej druri ose guri dhe kryesisht me pamje nga malet, lumenjtë, burimet dhe gjelbërimi. Ushqimi përgatitet nga gatime të freskëta, vendase dhe tradicionale. Një nga gatimet më të njohura është ajo shqiptare ‘Flia’ ose ‘Pite’ e cila ende – natyrisht – gatuhet me zjarr.

Hotel te Liqeni – Rugovë

Vizito Rugovën!

Me një fluturim…

Dhe nje makinë me qera për ta exploruar gjith vendin..

 

Other Articles

Fluturimet për Shkup

Gjeni bileta të lirë tani për një fluturim per Shkup dhe shumë aeroporte të tjera! Siguroni vetes një fluturim spontan drejt vendit më të ri në

Bileta për Prishtinë

Gjeni bileta të lira për Prishtinë nga Düsseldorf, Stuttgart, Mynih, Berlin, Cyrih dhe shumë aeroporte të tjera!    Kosova qëndron për atraksione të panumërta dhe

Atraksionet e Prishtinës

Kryeqyteti qendror – Prishtina – i vendit më të ri të Evropës, Kosovës, është gjithashtu zemra e tij. Rreth 150,000 njerëz jetojnë në Prishtinë, nga

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.