Blog

Welcome to our travel blog, a digital sanctuary for wanderlust souls and globe-trotting enthusiasts.

Prizreni – Qytet i vjetër

Edhe qyteti i Prizrenit në jug të Kosovës është një nga trashëgimtarët kulturorë të Ballkanit. Në shekujt e hershëm, qyteti i vjetër i Prizrenit u pasurua me fe, etni dhe kultura të ndryshme. Sot Prizreni është qytet i hapur.

Prizreni – i quajtur edhe “Qyteti i Zambakëve” dhe i mbështjellë me të gjitha hapësirat e tij të gjelbra, përshkohet nga lumi i famshëm ‘Lumbardh’. Pamjet e njohura përfshijnë ‘Kalajën’, e cila ia vlen të shihet si vetë kështjellë, por edhe për pamjen e saj mbi qytetin e Prizrenit. Pamja shtrihet mbi xhamitë, kishat, lumin dhe malet përreth. Një tjetër veçori e pagabueshme është ‘Ura e gurit’.

Prizren – Ura e gurit

Ajo i jep qytetit të vjetër të Prizrenit dhe kafeneve të shumta një shije simpatike. Qyteti ofron shumë mundësi të tjera për të njohur origjinën dhe natyralitetin e tyre. Një qytet i përsosur për eksploruesit !

Bëjini përshtypje nga qyteti ‘më i bukur’ i Kosovës – Prizreni!

 

Other Articles

Fluturimet për Shkup

Gjeni bileta të lirë tani për një fluturim per Shkup dhe shumë aeroporte të tjera! Siguroni vetes një fluturim spontan drejt vendit më të ri në

Bileta për Prishtinë

Gjeni bileta të lira për Prishtinë nga Düsseldorf, Stuttgart, Mynih, Berlin, Cyrih dhe shumë aeroporte të tjera!    Kosova qëndron për atraksione të panumërta dhe

Atraksionet e Prishtinës

Kryeqyteti qendror – Prishtina – i vendit më të ri të Evropës, Kosovës, është gjithashtu zemra e tij. Rreth 150,000 njerëz jetojnë në Prishtinë, nga

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.