Blog

Welcome to our travel blog, a digital sanctuary for wanderlust souls and globe-trotting enthusiasts.

Flamuri i Shqipërisë ndër 5 më të vjetrit në botë

Albanische Flagge – Photo by Petrit Nikolli on pexels

Midis pesë flamujve më të vjetër në botë, flamuri i Shqipërisë në fakt i përket:

  1. Skoci
  2. Letonia
  3. Austri
  4. Danimarka
  5. Shqiperia

Ky flamur u prezantua më 28 nëntor 1443 nga heroi Skenderbeu (Gjergj Kastrioti) në qytetin e Krujës.

Flamuri kombëtar shqiptar mund të gjurmohet në historinë e heroit të vendit ‘Skenderbg’.

Edhe në luftimet e tij, ai tashmë përdori flamurin e kuq me një shqiponjë dykrenare. Me shpalljen e pavarësisë në fillim të shekullit 20, flamuri u prezantua në vend.

Me kalimin e viteve dhe fshehurazi përmes administratës që ndryshon shpesh, flamuri është ndryshuar vazhdimisht. Në fund të fundit, varianti klasik mbizotëroi pas rënies së komunizmit në pushtet. Deri më sot, shqiponja dykrenare jo vetëm që qëndron si flamuri kombëtar i Shqipërisë, por gjithashtu simbolizon popullsinë shqiptare të shpërndarë nëpër botë si pasardhës të Dardanëve Ilirë.

Krahasoj qmimet e fluturimeve per ne Shqiperi:

 

Other Articles

Fluturimet për Shkup

Gjeni bileta të lirë tani për një fluturim per Shkup dhe shumë aeroporte të tjera! Siguroni vetes një fluturim spontan drejt vendit më të ri në

Bileta për Prishtinë

Gjeni bileta të lira për Prishtinë nga Düsseldorf, Stuttgart, Mynih, Berlin, Cyrih dhe shumë aeroporte të tjera!    Kosova qëndron për atraksione të panumërta dhe

Atraksionet e Prishtinës

Kryeqyteti qendror – Prishtina – i vendit më të ri të Evropës, Kosovës, është gjithashtu zemra e tij. Rreth 150,000 njerëz jetojnë në Prishtinë, nga

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.